TWG #5 – výsledkový servis – finálový den

Do finálových zápasů posledního dne World Games se kvalifikovalo šest nejlepších družstev světového korfbalu, když na dvě družstva, která nebyla úspěšná v semifinále skupiny o 5.-8. místo, již místo na palubovce nebylo a tento Černý Petr zbyl na reprezentační družstva České republiky a Portugalska.

Zápas o 5.místo – Čína vs Surinam – 13:12 (8:5)

Zápas úporných obran s nízkou úspěšností zakončení byl zajímavý tím, že po celý zápas bylo ve vedení družstvo Číny, které dlouhodobě spolupracuje s největší žijící trenérskou ikonou Benem Crumem, který byl na lavičce čínského družstva i během World Games 2022 a pomohl k jejich největšímu úspěchu na Světových hrách – tedy k pátému místu. Čína vedla po první čtvrtině 5:4 a v poločasové přestávce 8:5, ale na začátku druhé půle se Surinamu podařilo vyrovnat na 9:9, ale ještě před začátkem čtvrté desetiminutovky vrátila Číně dvěma koši vedení nejlepší střelkyně zápasu Xin Zhang. Náskok Číny dokázali surinamští hráči ještě snížit až na rozdíl jediného koše když 102 vteřin před koncem snižoval na 13:12 Gerald van Dijk, který ještě v roce 2009 hrál na Světových hrách na Taiwanu v dresu Nizozemska, ale vyrovnat se již nejlepšímu jihoamerickému týmu nepodařilo.

Koše: X.Zhang 4, Chen 4, Xiao 3, Li 1, Fu 1 – Karstens 2, Vorm 2, Ramlal 2, Missier 2, van Dijk 1, van der Kooye 1, Claver 1, Slot 1

Zápas o 3.místo – Taiwan vs Německo 23:22 (15:17)

Skvělý útočný korfbal se spoustou košů nabídl vyrovnaný souboj o bronz, když jen v první čtvrtině padlo celkem 16 košů a stav byl vyrovnaný 8:8. I ve druhé čtvrtině padlo úžasných 16 košů, ale více ze hry měl německý tým, který si dvakrát dokázal vypracovat dokonce pětikošový náskok, když vedl 16:11 a ještě 17:12, ale před poločasovou přestávkou se nejlepšímu asijskému družstvu podařilo snížit Německa na 17:15. Ve druhém poločase přibylo nepřesností na obou stranách a ve třetí desetiminutovce padly pouhé čtyři koše a Německo stále drželo vedení 19:17. V poslední čtvrtině si Němci stále udržovali těsný náskok, ale Taiwanu se podařilo vyrovnat na 22:22 a poslední slovo měla nejlepší střelkyně zápasu i celých Světových her Ya-Wen Lin, která vystřelila pro Taiwan vítězství a bronzové medaile.

Koše: Ya-wen Lin 8, Kai-yeh Lo 6, Cin Chen 3, Han-sheng Chiu 2, Chun-ta Chen 1, Chen-yu Kao 1, Shu-chi Chang 1, Chun-shien Wu 1 – Heppekaausen 5, T.Orth 5, Demuth 3, A.Orth 2, Heming 2, Sander 2, Lea Witthaus 2, Lucas Witthaus 1

Finále – Nizozemsko vs Belgie – 23:12 (11:4)

Velké finále korfbalového turnaje na olympiádě neolympijských sportů nepřineslo žádnou zápletku, když precizní nizozemská obrana vůbec nedovolila belgickému útoku se prosadit a po první čtvrtině vedlo Nizozemsko poměrem 7:1. Ve druhé čtvrtině se hra trošku vyrovnala, když Nizozemsko navýšilo svůj náskok jen o jeden koš, ale i tak v poločase vedlo výrazně 11:4, když do té doby polovinu belgických košů nastřílel Kian Amorgaste, který nakonec byl nejlepším střelcem finálového klání a i nejlepším mužským střelcem celých World Games, což však belgickému družstvu příliš ke snížení náskoku soupeře nepomohlo. Nizozemci postupně navyšovali své veden a závěr zápasu byl již oranžovou exhibicí a Nizozemsko mohlo slavit desáté zlato při desátém korfbalovém turnaji na Světových hrách po jasném výsledku 23:12.

Koše: Hoek 4, Zuijdwegt 4, Leewenhoek 3, van Wijngaarden 3, van der Werff 3, Visscher 3, Preuninger 1, Lokhorst 1, Brouwer 1 – Amorgaste 5, Seys 3, Struyf 2, Pauwels 1, Caluwe 1