TWG #1 – výsledkový servis

Skupina „A“

Česká republika vs Taiwan – 17:21 (10:11)

Do prvního zápasu základní skupiny A na Světových hrách 2022 vstoupili naši reprezentanti s viditelným odhodláním a pestrou hrou založenou na neustálém pohybu a změně pozic, ale v první čtvrtině se jim ani z dobrých pozic nedařilo skórovat, což naopak soupeř dokázal a symbolicky první tři koše vstřelili největší hvězdy taiwanského výběru se zkušenostmi z nejvyšší nizozemské soutěže – první dva koše dala nejlepší střelkyně zápasu i prvního dne her Ya-Wen Lin a třetí přidal nejlepší taiwanský hráč poslední dekády „Ricky“ Wu. První čtvrtina skončila 1:5, když za stavu 0:5, vstřelil první český koš na turnaji Petr Galíček. Do druhé desetiminutovky vstoupili naši reprezentanti výborně a rychlými dvěma koši snížili na 3:5 a konečně se jim dařilo připravené šance proměňovat a těsně před druhou sirénou po čtvrtém koši Alexandra Vyroubala vyrovnali na 10:10, ale z úniku ještě stihla strhnout poločasové vedení 10:11 pro nejlepší asijský tým Ya-Wen Lin.

Ve druhé půli se na začátku opět prosadila Ya-Wen Lin, kterou český tým ubránit nedokázal a zvýšila na 10:12. Český výběr trenéra Kracíka však pokračoval v nastolené nátlakové hře a po dvou koších excelentního Vyroubala vyrovnal na 12:12 a Petr Pešák dokonce poprvé poslal české družstvo do vedení 13:12, což se Čechům podařilo ještě jednou po koši Elišky Zieglerové, která z dálky vystřelila vedení 15:14. Na oba tyto české vedoucí koše však vždy reagovala z protiútoků Ya-Wen Lin a dokázala pokaždé smazat české vedení a do poslední čtvrtiny se nastupovalo za stavu 15:16. Asiaté  v poslední části zápasu navýšili své vedení a stejně jako v první čtvrtině se zastavilo české proměňování šancí, což znamenalo až pětikošové vedení obhájců stříbra z posledních World Games, které již jen kosmeticky na konečných 17:21 upravil posledním košem zápasu Petr Galíček.

Koše: Vyroubal 7, Galíček 4, Šnajdr 2, Pešák 2, Zieglerová 2 – Ya-Wen Lin 9, Chun-Hsien Wu 4, Cin Chen 3, Chun-Ta Chen 3, Kai-Yeh Lo 2

Nizozemsko vs Portugalsko – 29:13 (13:6)

Koše: Jonker 7, Cordus 4, Hoek 3, Leeuwenhoek 3, Griemink 2, Brouwer 2, Zuijdwegt 2, Visscher 2, Lokhorst 1, Out 1, Preuninger 1, Haars 1 – Pereira 2, Fernandes 2, Frade 2, Guita 2, Santos 1,  Almeida 1, Ruivo 1, Lourenco 1, Contado 1

Tabulka skupiny A po prvních zápasech

1.      Nizozemsko                       1z.          3b.         29:13

2.      Taiwan                                1z.          3b.         21:17

3.      Česká republika                 1z.          0b.         17:21

4.      Portugalsko                        1z.          0b.         13:29

Skupina „B“

Skupina B přinesla překvapivě vysoké vítězství Belgie, když v úvodním utkání celého turnaje i za účasti předsedy MOV Thomase Bacha bylo skóre po šesti minutách vyrovnané 3:3, ale dalších 15 minut stříleli do koše pouze Belgičané, vypracovali si náskok deseti košů a zvítězili jasně 26:9. Ve druhém střetnutí skupiny vedla Čína v poločase 12:10, ale po dvou minutách půle druhé bylo vyrovnáno a za další dvě získal jihoamerický tým složený z mnoha nizozemských hráčů se surinamskými předky čtyřkošový náskok, který již udržel až do konce zápasu.

Belgie vs Německo – 26:9 (12:3)

Koše: Courtens 5, Caluwe 4, Hardies 3, Engles 2, Reyntjens 2, Seys 2, Schoumacker 2, Driesen 1, Vogelaere 1, Struyf 1, Denis 1, Pauwels 1, Amorgaste 1 – Orth 2, Demuth 2, Lea Witthaus 1, Freund 1, Treffts 1, Lucas Witthaus 1, Heming 1

Surinam vs Čína – 25:19 (10:12)

Koše: Slot 5, van Dijk 5, Vorm 4, Claver 3, van der Steen 2, van der Kooye 1, Ramlal 1, D.Braumuller 1, R.Braumuller 1, Pfaltzgraff 1, Missier 1 – Chen 6, Wang 4, X.Zhang 4, Fu 2, D.Zhang 2, Tang 1