Mistrem Evropy U21 je Nizozemsko, Češko slaví bronz

V Kolíně skončilo v sobotu večer Mistrovství Evropy 2023 hráčů do 21 let. Pět nejlepších družstev starého kontinentu soupeřilo ve středočeské korfbalové metropoli o titul juniorského Mistra Evropy. Poslední den turnaje, který se konal za významné podpory města Kolína, Středočeského kraje a Národní sportovní agentury, se česká reprezentace utkala v přímém souboji o bronz s reprezentací Německa, která v posledních letech figuruje v evropském žebříčku na třetím místě. Svěřenci reprezentačního trenéra Kracíka vstoupili do zápasu před zaplněnou kolínskou halou Borky nejistě a po sérii nepřesností prohrávali po první desetiminutovce 2:3, ale ve druhé čtvrtině dokázali díky košům Novákové, Kortuse a Kubů otočit během dvou minut na 5:3. Následoval však opět další výpadek koncentrace a mnoho neproměněných šancí a do poločasu odcházel spokojenější soupeř, když vedl 5:6. Poločasová přestávka pomohla českému týmu, který opět třemi slepenými koši otočil vývoj zápasu a nastolený trend udržel, když soupeře již do vedení ani do vyrovnání stavu nepustil a po výsledku 18:11 mohl slavit zisk bronzových medailí.

Česká republika – Německo    18:11    (poločas 5:6)

Koše: Toufar 4, Nováková 3, Kortus 3, Kubů 3, Holík 2, Pavlíčková 2, Čarvašová 1 – Gustová 3, Robering 3, Schreyerová 2, Baetzen 1, Rollbergová 1, Friemelová 1

V závěrečném utkání celého šampionátu se střetla dvě neporažená družstva, a to tradiční rivalové Nizozemsko a Belgie. Výšková převaha nizozemského družstva slavila úspěch v první polovině zápasu a po dvou odehraných čtvrtinách vedl favorit ze země tulipánů poměrem 11:6. Druhá půle však začala velkým náporem Belgie, která šňůrou pěti košů dokázala snížit ze stavu 12:6 na 12:11 a byla dokonce blízko vyrovnání, a to i následně za stavu 13:12, ale to nakonec nedokázala a velmi bojovném výkonu odešla nakonec poražena, když z vítězství 18:15 se nakonec radoval obhájce titulu Nizozemsko.

Nizozemsko – Belgie        18:15    (poločas 11:6)

Koše: Wildschut 5, Spoor 3, van Erková 3, de Rijkeová 2, Boere 1, van Vliet 1, Nieuwenhuizenová 1, Boerhoutová 1, Heijinková 1 – Denieová 4, de Prins 3, van Maldeghemová J. 3, Loosová 3, van Maldeghemová L. 1, van Tichelen 1, Antes 1