Katalánsko – druhý soupeř českého týmu na ME

Druhým soupeřem českého korfbalového reprezentačního družstva v základní skupině bude Katalánsko, se kterým nikdy naše elitní reprezentace na Mistrovství Evropy neprohrála. Vždy se ale jednalo o mimořádně vyrovnaná utkání, která ve třech případech skončila rozdílem jediného koše ve prospěch české reprezentace.

Katalánsko na ME 2021

První střetnutí se datuje na 16.dubna 2006, kdy se oba týmy setkaly v prvním zápase skupiny a v mimořádně vypjatém zápase doprovázeném i udělením dvou žlutých karet se nakonec zvítězil český tým poměrem 10:9, když nejlepším českým střelcem byl Tomáš Sládek, který si ke třem přesným zásahům připsal právě i žlutou kartu.

V roce 2010 pak došlo i na prodloužení v utkání čtvrtfinálové skupiny na ME v Rotterdamu. Česká reprezentace nevstoupila do zápasu dobře a průběhu prvního poločasu prohrávala 2:5, 3:6 a do šaten se šlo za stavu 8:10 ve prospěch soupeře z Pyrenejského poloostrova. Ve druhé půli dokázal po dvou proměněných penaltách srovnat na 11:11 nejlepší český střelec zápasu Jakub Bláha. Za stavu 14:14 jej pak na hřišti nahradil Roman Seifert, pro něhož se tento zápas stal asi nejpovedenějším v jeho krátké reprezentační kariéře. Nejprve zvyšoval na 16:14 pro český tým a v posledních minutách dokázal vyrovnat na 17:17 a poslat zápas do prodloužení. V tom pak rozhodl o českém vítězství a zisku důležitých dvou bodů Vlastimil Krejčí, který do zápasu přišel rovněž jako náhradník těsně před koncem základní hrací doby.

Rok 2014 znovu přinesl dramatickou podívanou, když v poločasové přestávce bylo skóre vyrovnané 10:10. Od začátku druhé půle se začalo více dařit našim soupeřům a ti si udržovali neustálé vedení. Sedm minut před koncem prohrávali naši reprezentanti 15:18 a trenér Radek Honzíček se snažil oživit hru vícenásobným střídáním a byl úspěšný. Dvě minuty před koncem bylo vyrovnáno na 19:19, ale drama pokračovalo. Kataláncům vrátil vedení Javier Navarro Sanchez střelou z devíti metrů, který na hřiště přišel až právě na tento útok. Za český tým vyrovnával rovněž střelou z dálky Jiří Podzemský – 20:20. Katalánci promarnili dva následující útoky a pár vteřin do konce měli Češi poslední útok – míč šel z obrany rychle po trase Kubíček – Jonáková, která nahrávala na skvěle postaveného asistenta Pešáka a okamžitě šla do úniku. Její obránkyně po srážce u asistenta spadla a Eliška Jonáková rychlou střelou poslala Českou republiku do prvního vedení ve druhé půli 21:20 a do koce zápasu zbývala pouhá vteřina, za kterou již Katalánci vyrovnat nedokázali.