Česko na MS 2023 končí na skvělém 4. místě

Dnes brzy ráno středoevropského času nastoupila česká reprezentace k zápasu o třetí místo na Mistrovství světa 2023 proti Belgii. Pro reprezentaci České republiky se jednalo o historicky třetí zápas o bronz, když předchozí sehráli Češi na začátku tisíciletí v roce 2003 proti Taiwanu a čtyři roky později proti Portugalsku a pokaždé odešli z těchto utkání s bronzovými medailemi.

Do zápasu vstoupil lépe belgický výběr, který na MS v dosavadní historii nikdy neskončil bez medaile a jediné vítězství nad Belgií si Češi připsali na ME 2002, kde ve výběru vedle trenéra Kracíka hráli ještě Krejčí a Burešová Faltýnková. V první desetiminutovce český výběr tahal viditelně za kratší konec a zejména útoky končily často po první neúspěšné střele, když na útočném doskoku se našich vůbec nedařilo. Jediný koš dal z penalty Rostislav Kortus a po první čtvrtině byl stav 1:7. Do té druhé  vstoupila česká reprezentace košem Petra Šnajdra na 2:7, ale Belgie rychle začala navyšovat svůj náskok až na 2:11, než třetí český koš přidal veterán Krejčí a na 4:11 snižoval svým druhým košem Kortus, a to tři minuty před poločasem a Češi pokračovali ve zlepšeném výkonu a poločasová přestávka se odehrála za stavu 6:12.

Do druhé půle však opět vletělo nabuzené belgické družstvo a přidalo rychle dva koše na 6:14. Českým reprezentantům se tak začal bronzový sen velmi rychle měnit v bramborovou realitu, když po nepříliš povedené třetí čtvrtině prohrávali už 9:18. Do poslední čtvrtiny na turnaji šla i tak obě družstva v plném nasazení a na první koš se čekalo téměř čtyři minuty, než Belgie zvýšila na desetikošový rozdíl a vzápětí přidala i další přesné zásahy a o osudu zápasu bylo rozhodnuto. Trenér Kracík v průběhu poslední části vystřídal Lenku Burešovou Faltýnkovou, která odehrála vynikající turnaj a uzavřela tak, za potlesku zaplněných tribun, svou více než dvacetiletou kariéru v reprezentačním dresu, v němž dokázala získat vedle bronzu z MS 2003 i stříbro z ME 2002.

ČR – Belgie 11:26 (poločas 6:12)

Koše: Krejčí 5, Kortus 3, Zieglerová 2, Šnajdr 1